Proces montażu

 

Proces montażu sufitu odbywa się (poza zwyczajowym sprzętem do stolarki i prac dekoratorskich) przy użyciu specjalistycznego sprzętu do którego należy zaliczyć:

 

  • łopatkę montażową krótką
  • łopatkę montażową długą
  • łopatkę montażową rogową
  • szczypce podtrzymujące
  • nagrzewnica gazowa zasilana gazem propan butan

 

Do operacji montażu powłoki potrzebna jest ekipa serwisowa składająca się z dwóch osób (większa ilość pracowników staję się zbędna w przypadku małych sufitów tj. do 25 m2).

 

  

 

Montaż właściwy

Wytyczenie poziomu sufitu

Poziomowanie sufitu wyznacza się za pomocą lasera wyznaczając linię poziomą. Linie rysowane, określające poziom instalowanego sufitu powinny być podwyższone o 3 cm, jest to różnica pomiędzy wysokością powłoki sufitowej, a tylną ścianką listwy montażowej.

 

Montaż profili nośnych

Listwy montażowe wykonane z aluminium o długościach 2,5 i 3 mb przycina się na wymiar ścian, zgodnie z wytyczonym poziomem sufitu. Miejsca kotwienia listew są wyznaczone, poprzez nawiercenia co 20 cm. W narożnikach profile aluminiowe nacina się pod kątem 45 stopni w przypadku narożnika zewnętrznego lub wewnętrznego. Jeśli naroże jest inne, listwy należy dostosować do kształtu ścian. Kształtowanie konstrukcji naściennej w przypadku łuku, wykonuje się poprzez modelowanie listwy nacinanej, której ilość nacięć uzależniona jest od ostrości łuku.

  

Montaż akcesoriów

Poziomowanie sufitu wyznacza się za pomocą lasera wyznaczając linię poziomą. Linie rysowane, określające poziom instalowanego sufitu powinny być podwyższone o 3 cm, jest to różnica pomiędzy wysokością powłoki sufitowej, a tylną ścianką listwy montażowej.

 

  • oświetlenia punktowego
  • żyrandola
  • kratki wentylacyjnej
  • czujnika p. poż.
  • żaluzji

 

Montaż tych elementów należy uzgodnić w fazie przedwykonawczej (w trakcie montażu listew), w celu sporządzenia odpowiednich elementów mocujących zwanych zawiesiami.

 

Montaż oświetlenia i wentylacji.

Wszystkie elementy służące do podwieszania oświetlenia są przygotowane z materiałów niezapalnych (PVC spienione) , zgodnie z założeniami projektowymi. Element zawiesia należy dopasować do wielkości i kształtu mocowanego światła zgodnie z średnicą wymaganą do zamontowania oprawy oświetleniowej.

Przed rozpięciem sufitu należy w stropie we właściwym miejscu zamocować element zawiesia – pas blachy ocynkowanej z dołączonym krążkiem K o grubości 10 mm. Do elementu krążka, na taśmie dwustronnie klejącej przykleja się pastylkę P o grubości 2 mm.

Tak przygotowane zawiesie pozostawia się do chwili rozpięcia powłoki sufitowej i w miejscu, gdzie zainstalowano element pod oświetlenie, wycina się otwór w folii mniejszy od średnicy pastylki o około 10 mm. Pozostające części powłoki podwija się do góry i przykleja do krążka K.

Połączenie folii z krążkiem następuje przy pomocy kleju Cyjanopan. Przed założeniem oprawy oświetleniowej, pomiędzy powłokę sufitową a lampę montuje się pastylkę termiczną, której zadaniem jest izolacja folii przed nadmiernym nagrzaniem od źródła światła. Montaż kratek wentylacyjnych, anemostatów, czujników p.poż. odbywa się w sposób analogiczny.

 

Montaż żyrandola i żaluzji.

Montaż elementów polega na wykonaniu perforacji w napiętej powłoce sufitu zgodnie z wymiarem elementu montażowego, tak aby istniał wolny dostęp nad powierzchnię sufitu lub do dodatkowej konstrukcji unoszącej żaluzję, czy lampę wiszącą. Przygotowany otwór w membranie zabezpiecza się pastylką przelotową wykonaną ze PVC o grubości 2 mm i o szerokości kołnierza 5 mm. Pastylka przelotowa zabezpiecza filię przez niekontrolowanym rozerwaniem zamontowanego sufitu, a łączenie PVC z sufitem następuje za pomocą kleju cyjanopan.

Copyright 2015 Litwiniak - Sufity napinane. All right's reserved. Realizacja: Smooth